Obrus z lnu czy poliestru – co wybrać?

Obrusy z tkaniny poliestrowej od lat cieszą się ogromną popularnością – ze względu na łatwość utrzymania w czystości, przystępną cenę, szeroki wybór kolorów, wzorów i rozmiarów. Wiele osób nie wie, na co się zdecydować – obrus lniany, czy może poliestrowy. Oto kilka wad i zalet obu wyrobów tekstylnych, które mogą pomóc nam podjąć właściwą decyzję. Sprawdźmy, z jakiej tkaniny wybrać obrus, aby nie żałować dokonanego zakupu!

Plusy i minusy obrusów lnianych

Obrusy lniane mają zdecydowanie więcej plusów, niż minusów. Ich największą zaletą jest bez wątpienia szlachetny i naturalny styl, dzięki czemu będą świetnie prezentowały się w każdym wnętrzu, w jakim się znajdą. Obrus lniany jest na tyle uniwersalny, że może zdobić nasz stół na co dzień, jak i szczególne wydarzenia typu urodziny, imieniny, świąteczne spotkania w rodzinnym gronie. Usuwanie z plam i innych zabrudzeń z obrusu lnianego nie powinno też stanowić większego problemu. Często wystarczy domowej roboty mieszanka z wody i octu lub zwykłe mydełko do odplamiania, aby obrus z lnu odzyskał piękny wygląd. Warto nadmienić, iż obrus lniany nie elektryzuje się i dzięki niskiej kurczliwości – po praniu nie zmieni drastycznie swojego rozmiaru. 

Przejdźmy teraz do minusów tkaniny lnianej. Nie da się ukryć, że len jest bardzo gniotliwy, co dla jednych jest wadą, a innym zupełnie nie przeszkadza. Z pewnością z zakupu obrusu lnianego nie będą zadowolone osoby, które lubią idealnie wyprasowane rzeczy, bez choćby najmniejszych zagnieceń. Oczywiście z drugiej strony wielu miłośników lnu wybiera tę tkaninę właśnie ze względu na naturalny wygląd, uważając zagniecenia materiału za wyjątkowe i urokliwe. Minusem obrusu lnianego może być też koszt jego zakupu. Wyroby produkowane z tej szlachetnej tkaniny nie należą do najtańszych – w końcu nie bez przyczyny len uznawany był w przeszłości za królewską tkaninę, użytkowaną przez władców, członków dworu, zamożnej arystokracji. 

Nie każdy może pozwolić sobie na zakup obrusu wykonanego w 100% z lnu – to fakt. Na szczęście na rynku możemy znaleźć tańsze alternatywy, które nie ustępują wyglądem swoim pierwowzorom, a mianowicie obrusy lnopodobne. Produkty te nie są podatne na gniecenie, a dzięki właściwościom plamoodpornym zniosą w świetnym stanie niejedną biesiadę.

Plusy i minusy obrusów poliestrowych

Częstym wyborem klientów są obrusy poliestrowe – czy słusznie? Bez wątpienia produkty te mają sporo zalet. Przede wszystkim obrusy te są bardzo żywotne – tkanina poliestrowa cechuje się ponadprzeciętną wytrzymałością, jest solidna i łatwa w pielęgnacji. Plamy po napojach i potrawach są łatwe do usunięcia z tkaniny poliestrowej. To nie koniec plusów. Zwykle obrusy na stół wykonane z poliestru są też przystępniejsze cenowo od lnianych odpowiedników, co czyni je bardziej powszechnymi (możemy pokusić się o stwierdzenie, iż niemal w każdym polskim domu znajdziemy przynajmniej jeden obrus poliestrowy). 

Na rynku znajdziemy różnorodne wzory i kolory, co sprawia, że każdy klient może kupić obrus poliestrowy, który będzie idealnie pasował do danego wnętrza, bez względu na styl architektoniczny. Jednak jak pokazuje nasze wieloletnie doświadczenie w branży, wciąż największą popularnością cieszą się obrusy poliestrowe w tradycyjnej bieli, które są po prostu ponadczasowe. Zwykle nie wymagają one prasowania, pasują do kolorowych elementów aranżacji stołu, dzięki czemu znakomicie sprawdzają się na co dzień.

Jeśli chodzi o minusy – w opinii niektórych obrus poliestrowy nie wygląda tak estetycznie i elegancko, jak ten wykonany z naturalnych tkanin (jednak naszym zdaniem jest to bardzo subiektywna kwestia). Pewną niedogodnością jest też elektryzowanie się obrusów poliestrowych. 

Podsumowując – jaki obrus na stół kupić: lniany lub poliestrowy? Każdy z tych wariantów ma mocne i słabe strony, wszystko więc zależy ostatecznie od naszego budżetu i upodobań. Zachęcamy serdecznie do przyjrzenia się ofercie naszego sklepu internetowego, gdzie dostępne są schludne i gustowne obrusy z różnego typu tkanin.