Obrusy z lnu – błędy w pielęgnacji

Lniane obrusy to klasyczne dekoracje stołu uwielbiane przez osoby ceniące naturalne i wysokogatunkowe tkaniny. Jednak cześć właścicieli tych estetycznych wyrobów tekstylnych popełnia sporo błędów pielęgnacyjnych, które odbijają się niekorzystnie na wyglądzie obrusów z lnu, a niekiedy skutkują ich całkowitym zniszczeniem. Na co uważać, aby nie uszkodzić lnianych włókien i cieszyć się piękną oprawą stołu?

Zbyt wysoka temperatura prania i prasowania

Jakie złe nawyki mogą sprawić, iż obrusy lniane stracą swój niepowtarzalny urok? Dużym błędem jest pranie obrusu lnianego w zbyt wysokiej temperaturze, co może spowodować skurczenie się wyrobu nawet o 10%. Jasne obrusy wykonane w 100% z lnu można prać nawet w 90°C. Białe obrusy lniane z domieszkami innych tkanin powinno się prać w wodzie o temperaturze 50-60°C. Natomiast kolorowe obrusy możemy prać w wodzie o nieco niższej temperaturze, bo między 30 a 40°C (dzięki temu kolory będą wciąż nasycone). Oczywiście najlepiej przestrzegać zaleceń producenta odnośnie temperatury prania, jakie znajdziemy na metce wewnętrznej danego produktu.

Jak wiadomo, wyroby lniane można prać ręcznie, jak i w pralce automatycznej. W przypadku obrusów lnianych, z uwagi na ich rozmiary, większość osób decyduje się na tę drugą, bardziej współczesną opcję. Jednak i tutaj możemy natknąć się na przysłowiową minę. Częstym błędem jest wybór złego programu w pralce automatycznej, co może skutkować zniszczeniem obrusu. Mamy tu na myśli przede wszystkim: zbyt wysokie obroty, długi czas wirowania, a także używanie silnych detergentów oraz wybielaczy. Jeśli chodzi o pranie ręczne, błędem jest zbyt długie namaczanie obrusu lnianego (szczególnie kolorowego), co może spowodować, iż wyrób straci intensywny kolor.

Przejdźmy teraz do prasowania obrusów lnianych. Złym pomysłem jest nastawienie żelazka na zbyt wysoką temperaturę (powyżej 200-220°C) i prasowanie suchego obrusu, pamiętajmy, że materiał powinien być lekko wilgotny. Dużym błędem jest też prasowanie obrusu lnianego na prawej stronie, co powoduje nieładne wyświecanie się tkaniny. Obrusy z lnu zawsze powinno się prasować na lewej stronie!

Tarcie i wykręcanie mokrego obrusu 

Włókna lnu są odporne na tarcie i rozciąganie, nie oznacza to jednak, że są niezniszczalne i tego typu praktyki im służą. Mocne tarcie i wyżymanie mokrego obrusu z lnu to prosta droga do powstania trwałych, nieestetycznych odkształceń na tkaninie. Tak więc pamiętajmy, aby odsączać nadmiar wody z obrusu w delikatny sposób, dobrym pomysłem jest włożenie wyrobu do pralki, jeśli praliśmy obrus ręcznie i wybór łagodnego wirowania (maksymalnie 600 obrotów na minutę). 

Jak przechowywać obrusy z lnu?

Błędem jest wieszanie obrusu lnianego na tradycyjnym wieszaku, gdyż może to doprowadzić do niechcianych zagnieceń. Najlepiej jest złożyć obrus w kostkę lub zawiesić na rurce w szafie. Obrus powinien mieć nieco miejsca, nie należy upychać wyrobów lnianych w szafie/garderobie, warto zostawić im przestrzeń, aby mogły „oddychać”.

Pamiętajmy, że len jest trwałą, ale i wymagającą tkaniną. Zanim postanowimy uprać lub wyprasować obrus lniany, warto zapoznać się ze specyfiką tego materiału i zawsze postępować zgodnie ze wskazówkami producenta. 

Zapraszamy serdecznie do zapoznania z naszą ofertą obrusów lnianych w rozmaitych wzorach, kolorach i rozmiarach.