Obrusy z lnu. Jak dbać o obrus lniany?

Bezkonkurencyjną ozdobą stołu są obrusy z tkaniny lnianej. Są one bardzo eleganckie i trwałe, lecz ich użytkowanie i konserwacja przysparza kłopotów wielu gospodyniom domowym. Poniżej przedstawimy parę sposobów, dzięki którym obrusy lniane będą prezentowały się pięknie przez wiele lat, a nawet zachowają się dla następnego pokolenia.

Co to jest len?

Len jest rośliną z gatunku lnowatych. W Polsce uprawia się, pochodzący z bliskiego wschodu len zwyczajny, który wykorzystujemy do wyrobu tkanin zarówno odzieżowych, jak i pościelowo obrusowych. Tkanina lniana charakteryzuje się trwałością, wytrzymałością pięknym splotem włókien oraz jest bardzo przyjemna w dotyku.

Jak dbać o obrus lniany?

Obrusy lniane mogą służyć nam przez wiele lat – pod warunkiem, że odpowiednio o nie zadbamy. Jako że są z włókien naturalnych nie powinno się ich przechowywać np. w szczelnych woreczkach foliowych, muszą oddychać i być używane. Niestety wieloletnie składowanie w szafie powoduje osłabienie włókien i tkanina staje się krucha. Natomiast systematyczne użytkowanie sprawi, że w trakcie każdego prania woda i naturalny krochmal odżywiają włókna lnu.

Jak prać obrus lniany?

Obrusy lniane zalecamy prać w pralkach bębnowych lub wirnikowych (oczywiście można również prać je ręcznie, ale na to chyba nie mamy aktualnie zbyt wiele czasu). Zdecydowanie odradzamy pranie chemiczne oraz używanie silnych detergentów, wybielaczy, odplamiaczy itp., które to znacznie skracają żywotność obrusu. W przypadku silnych zabrudzeń warto stosować wysoką temperaturę prania – trzeba jednak zwrócić uwagę, czy jest to prawdziwy obrus lniany czy wykonany z jakiś domieszek. Wyłącznie 100% lniane obrusy można prać w temp. 90OC. Na końcu prania wskazane jest krochmalenie naturalnym krochmalem ugotowanym z mąki kartoflanej, co znacznie przedłuża żywotność obrusu oraz ułatwia jego prasowanie.

Jak prasować obrus lniany?

Wielu osób na hasło obrus lniany od razu pomyśli o uciążliwym prasowaniu, ale jest to wrażenie mylne jeśli pozna się tajniki prasowania tkaniny lnianej. Pierwszą wskazówką, na którą trzeba zwrócić uwagę jest należyte wysuszenie obrusu tak, aby krochmal został wchłonięty w tkaninę (jeśli nie wysuszymy go całkowicie będzie się przyklejał i przypalał na żelazku). Po całkowitym wysuszeniu obrusu skrapiamy go czystą wodą, aby był wilgotny, ale nie mokry i zawijamy na parę godzin (nawet do 12 godzin) do worka foliowego, aby grube włókna lnu zmiękły i dały się łatwo wyprasować. Obrus prasujemy od lewej strony na miękkim podłożu żelazkiem nastawionym na największą temperaturę.

Zalety lnianych obrusów

Jeśli chodzi o zalety obrusów lnianych to podstawową jest po prostu piękno naturalnej tkaniny lnianej. Dodatkowymi pozytywnymi cechami są właściwości antyalergiczne i wieloletnia trwałość – nawet po wielokrotnym praniu będą one w doskonałym stanie. Do plusów zaliczamy też ochronę środowiska i wsparcie polskiego rolnictwa oraz przemysłu tekstylnego.

Ceny lnianych obrusów

Obrusy lniane, jako że są wykonane z tkaniny naturalnej, której uzyskanie jest bardzo pracochłonne, zawsze będą droższe od obrusów poliestrowych. Ale biorąc pod uwagę ich wieloletnią trwałość i piękno, zakup droższego 100% lnianego obrusu, jest bardziej opłacalny od zakupu tańszych i gorszych jakościowo obrusów, które nie posłużą nam zbyt długo.

po obrusy lniane zapraszamy do sklepu internetowego